Henkilökohtaiset työkalut

Radio data system, lyhenne RDS, on tekstimerkkijärjestelmä, jolla voidaan lähettää yleisradio-ohjelmien mukana äänen lisäksi radiovastaanottimen näyttöruutuun tekstiä, yleensä radioaseman tunnus niiden helpoksi erottamiseksi toisistaan erityisesti autoradiovastaanotossa.

Päijät-Hämeessä kuuluvien yleisradioasemien RDS-tunnuksia

RDS-tunnus aluetaajuus radiokanava radioasema
AALTO 94.2 Radio Aalto http://www.radioaalto.fi Tiirismaa Hollola
CITY 88.7 Radio City http://www.radiocity.fi
CLASSIC 107.4 Radio Classic http://www.radioclassic.fi
ISKELMA 103.0 Iskelmä http://www.iskelma.fi
LOOP 101.5 Loop http://www.loop.fi
NOSTALGI 87.6 Radio Nostalgia http://www.radionostalgia.fi Kolavankangas Lahti
NOVA 102.4 Radio Nova http://www.radionova.fi
NRJ 96.6 Radio NRJ http://www.nrj.fi
PATMOS 97.1 Radio Patmos http://patmos.studio24.fi
RADIODEI 99.1 Radio Dei http://www.radiodei.fi Tiirismaa Hollola
ROCK 89.7 |90.0 Radio Rock http://www.radiorock.fi Tiirismaa Hollola
SUOMIPOP 103.9 Radio Suomipop http://www.radiosuomipop.fi
SPUTNIK 107.6 Radio Sputnik http://www.radiosputnik.fi
VEGA 98.3 Radio Vega http://svenska.yle.fi/radio-vega
VOICE 103.0 The Voice http://www.voice.fi/radio
VOIMA 98.6 Radio Voima http://www.radiovoima.fi Tiirismaa Hollola
YLEBORGA 99.5 |100.6 Radio Östnyland http://svenska.yle.fi/ostnyland
YLE PUHE 103.7 |106.5 Yle Puhe http://yle.fi/radio/ylepuhe
YLE SUOMI 96.9 Yle Radio Suomi http://yle.fi/radio/radiosuomi
YLE 3XM 102.2 Yle 3XM http://svenska.yle.fi/x3m
YLEX 95.5 Ylex http://ylex.yle.fi
YLE YKSI 93.2 Yle Radio 1 http://yle.fi/radio/yleradio1 Tiirismaa Hollola